Kiállnak az MTA mellett a V4-ek akadémiái
Levelet küldtek, amelyben azt kérik a magyar kormánytól, hogy vonja vissza a Magyar Tudományos Akadémia költségvetését érintő javaslatát.
Levelet küldtek, amelyben azt kérik a magyar kormánytól, hogy vonja vissza a Magyar Tudományos Akadémia költségvetését érintő javaslatát.
Ismét tárgyalt az innovációs és technológiai miniszter az akadémia elnökével, Palkovics szerint azonban nem közeledtek az álláspontok, annak ellenére, hogy szerinte az elviekben egyetértenek, csak a megoldásokban nem.
Kedden folytatódnak a tárgyalások a Magyar Tudományos Akadémia és az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetői között.
A kompromisszumos megoldási javaslatot, amelyről a HVG is írt, Rudas Tamás, az akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontjának igazgatója vetette fel.
A költségvetési törvény módosítását kérte a Magyar Tudományos Akadémia elnöksége azután, hogy elvonnák tőlük a kutatóintézeteknek szánt pénz jelentős részét. Palkovics László miniszter szerint nem sérül a Magyar Tudományos Akadémia függetlensége azzal, hogy a jövőben a tárcán keresztül érkezik az összeg, Lovász László MTA-elnök ennyitől nem nyugodott meg, garanciákat akar. A miniszter mindenesetre elment az Akadémia rendkívüli elnökségi ülésére, és a tárgyalásokat hétfőn is folytatják.
A migrációs válságra egyfajta új Marshall-tervvel kell válaszolnia a fejlett világnak – mondta a Magyar Nemzetnek Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke.
Visszaküldte a Debreceni Egyetem rektorától 2014-ben kapott elismerését Erdős Melinda habilált egyetemi docens.
A Magyar Tudományos Akadémia mint szervezet ne foglaljon állást a közállapotokat érintő ügyekben, magát a tagságot azonban kifejezetten vitára biztatja az MTA újraválasztott elnöke. Lovász László nem érzi, hogy a CEU melletti kiállása miatt büntetésbe került volna az Akadémia, szerinte az egyetem működése körüli bizonytalanság viszont sokat ártott Magyarország tudományos vonzerejének. Lovász a külföldre távozott magyar kutatók visszacsábításának feltételeiről is beszélt a hvg.hu-nak.
Lovász László elmondta, miért emelte fel kivételesen a hangját közéleti témában, amikor a CEU-t ellehetetlenítő törvényt elfogadták. Szerinte a magyar tudomány érdeke, hogy a CEU zaklatás nélkül folytathassa a kutatást és az oktatást, ami ráadásul egy fillérjébe sem kerül a magyar adófizetőknek.
Lovász László szerint "nagyon szerencsétlen" lenne, ha külföldre költözne a CEU.
Lovász László beszélt Palkovics Lászlóval, Balog Zoltánnal és Liviu Mateijel, a CEU rektorhelyettesével is az egyetemről, de miután megalkották a törvényt, kiszállt az ügyből.
A 2014 májusában megválasztott Lovász László második elnöki ciklusát kezdheti meg az MTA-n, ha erre a közgyűlés is rábólint.
Vállalhatatlannak tartja az Orbán-kormány politikáját, intézkedéseit, ezért visszaadja a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagságát Thomas Jovin biológus, biofizikus emeritus. Ugyanilyen okból mondott le külső tagságáról Hernád István Róbert magyar származású pszichológiaprofesszor – derült ki a hvg.hu birtokába került dokumentumokból.
Az MTA elnöke elmondta: a tanártüntetéseken látható energiát most a tanároknak, a kormánynak és a társadalomnak közösen kell abba az irányba fordítani, hogy valóban lényegesen javuljon a közoktatás helyzete.